Optymalizator mocy
Optymalizator mocy, a efektywność energetyczna instalacjach fotowoltaicznych.
Pojawiające się cienie na modułach, dach o nie jednakowym nachyleniu, moduły zamontowane pod różnym kątem. Inwestując w fotowoltaikę trzeba zwrócić uwagę na podobne niedogodności.
Ryzyko związane z obniżoną sprawnością inwestycji skłania ku szukaniu lepszych rozwiązań technologicznych. Na szczęście nie tylko instalacje w optymalnych parametrach mogą wytwarzać prąd. Naprzeciw niesprzyjającym warunkom instalacji stają optymalizatory mocy. Urządzenia te montowane są przy modułach fotowoltaicznych lub w puszkach połączeniowych modułów. Na rynku dostępne są moduły fabrycznie wyposażone w optymalizatory. Podstawowym zadaniem optymalizatorów jest ograniczenie niedopasowania prądowo-napięciowego w łańcuchu połączonych szeregowo modułów PV.
Nowa instalacja fotowoltaiczna teoretycznie powinna składać się z paneli tego samego typu, o takich samych parametrach elektrycznych. Jednak z biegiem czasu na modułach pojawiają się zabrudzenia, przebarwienia. Występują różnice nagrzewania co negatywnie wpływa na moc całego łańcucha połączonych szeregowo modułów. Moc zmniejsza się proporcjonalnie. Zastosowanie optymalizatora mocy sprawia, że każdy panel pracuje niezależnie. Słabsze panele nie wpływają negatywnie na pracę pozostałych dzięki czemu instalacja jest wydajniejsza.
Optymalizatory mocy mogą również monitorować parametry pracy każdego modułu – moc, prąd i napięcie. Dzięki temu możemy szybko zdiagnozować usterkę lub nieprawidłowe działanie. Optymalizatory mocy mają możliwość obniżenia, a nawet wyłączenia napięcia na łańcuchach modułów podczas montażu lub sytuacji awaryjnej. W świetle ostatnich zmian w przepisach prawa budowlanego dodatkowa funkcja bezpieczeństwa sprzyja decyzji o zainstalowaniu optymalizatorów. Uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciw pożarowych mogą okazać się dużo łatwiejsze. Konieczne jest również powiadomienie Państwowej Straży Pożarnej przy instalacjach fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej większej niż 6,5 kW. Optymalizator mocy pomaga w spełnieniu wszystkich formalnych wymagań.
Wybierając optymalizator mocy jako dodatek do instalacji możemy zaprogramować napięcie wyjściowe z modułu niezależnie od temperatury czy natężenia słonecznego. Taka optymalizacja pozwala na budowanie dłuższych o 30 proc. łańcuchów PV. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać wyższe napięcie, zapewniając efektywniejszą pracę falownika. Wyższe robocze napięcie pozwala także ograniczyć straty na przewodach. Optymalizatory pozwalają zaprogramować stałe niezmienne napięcie pracy łańcuchów PV. Takie działania sprowadza funkcje falownika do prostej przetwornicy DC/AC bez funkcji MPPt.
Zainwestowanie dodatkowo w narzędzie jakim jest optymalizator mocy daje szereg korzyści. Znanych jest wiele przypadków w których zastosowanie optymalizatorów pozwoliło na znaczą redukcję strat energii wynikających z niesprzyjających warunków. Działanie instalacji stało się stabilne, a jej moc wzrosła.
Zapraszamy do skorzystania z naszego doświadczenia i zaplanowania optymalnej inwestycji już dziś. Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji.