Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko same panele. Ważnym elementem są falowniki (inwertery)- urządzenia, które przekształcają prąd stały produkowany przez moduły na prąd zmienny o określonych parametrach. Poza zmianą prądu inwerter pełni funkcje kontrolne oraz prowadzi statystyki produkcji energii.

Istnieje wiele podziałów falowników, biorąc pod uwagę zasilanie falowniki rozróżniamy na 1-fazowe: falowniki zasilane jednofazowo, np. 1 x 230 V z wyjściem jednofazowym 1 x 230 V, oraz 3-fazowe: falowniki zasilane trójfazowo, np. 3 x 230 V z wyjściem trójfazowym 3 x 230 V.

Falowniki możemy podzielić również ze względu na ich wielkość: mikrofalowniki, falowniki szeregowe oraz falowniki centralne. 
Mikrofalowniki współpracują z jednym modułem fotowoltaicznym. Falowniki szeregowe, w małej instalacji obsługują wszystkie moduły. Przy większych instalacjach obsługują tylko jej część. Moduły PV przed podłączeniem łączone są szeregowo w łańcuchy. Zazwyczaj mają moc od 1 do 30kW. Falowniki centralne mają bardzo dużą moc, przeznaczone są do pracy na farmach fotowoltaicznych. Często może on obsługiwać wszystkie moduły na farmie. Panele łączone są szeregowo celem osiągnięcia odpowiedniego napięcia, następnie utworzone łańcuchy łączone są równolegle, a zbiorcze przewody łączone są do falownika.   

Biorąc pod uwagę typ instalacji falowniki dzielimy na wyspowe oraz sieciowe. Falownik wyspowy nie synchronizuje się z siecią publiczną. Nie ma zatem możliwości oddawania do niej energii. Jest natomiast możliwość ładowania akumulatorów w przypadku nadwyżki energii słonecznej oraz pracy w  trybie przetwornicy DC/AC, dostarczając energię zgromadzoną w akumulatorach do lokalnej sieci. Falownik sieciowy natomiast synchronizuje się z siecią publiczną, dzięki czemu można oddawać do niej energię. Nie ma natomiast zazwyczaj możliwości ładowania akumulatorów czy pracy w trybie przetwornicy DC/AC.

Inwertery posiadają szereg zabezpieczeń, które mają na celu ochronę instalacji elektrycznej użytkownika przed niespodziewanymi skokami napięcia lub w przypadku pojawienia się prądu o niewłaściwych parametrach. Ważnym elementem instalacji jest okablowanie użyte do podłączenia paneli fotowoltaicznych z inwerterem, muszą to być przewody o bardzo małej rezystancji oraz o doskonałych właściwościach przewodzących. Takie wymagania są konieczne, aby podczas przepływu prądu w przewodach miały miejsce jak najmniejsze straty energii elektrycznej.

 

ABC FOTOWOLTAIKI FALOWNIKI

W naszej ofercie znajdą Państwo falowniki firmy Fronius, HUAWEI oraz SolarEdge.
   

Sprawdź naszą ofertę.