Jakie moduły PV wykorzystać w instalacji fotowoltaicznej?

Istnieje wiele typów paneli fotowoltaicznych i technologii ich wytwarzania. W ostatnim dziesięcioleciu można zaobserwować bardzo prężny rozwój nowych materiałów, co dało początek nowej gałęzi przemysłu. Ciągle trwa poszukiwanie nowych materiałów, oraz metod produkcji zmierzających przede wszystkim do podniesienie sprawności, oraz obniżenia ceny ogniw. Obecnie najpopularniejszymi panelami są panele wykonane z ogniw monokrystalicznych, które cechują się sprawnością na poziomie 20-21%.

ABC FOTOWOLTAIKI MODUŁY PV

Czym należy się kierować przy wyborze modułów fotowoltaicznych?

Jeszcze przed dokonaniem zakupu instalacji fotowoltaicznej należy określić jaki cel  chcemy osiągnąć poprzez montaż systemu fotowoltaicznego.

Budując instalację możemy:

- zmaksymalizować przychody jakie będzie generowała instalacja PV,

- osiągnąć jak największe oszczędności poprzez zużycie energii na własny użytek,

- uniezależnić się od operatora elektroenergetycznego.

Projekt pod klucz

W zależności od celu jaki będziemy chcieli osiągnąć, podejście do projektowanej instalacji PV będzie inne jak i również zostaną wykorzystane inne komponenty przy budowie systemu fotowoltaicznego. Przy wyborze celu jaki chcemy osiągnąć powinniśmy wziąć pod uwagę lokalizację w której będzie budowana instalacja, możliwości techniczne, przepisy prawne oraz ograniczeniami, które mogą występować w danej lokalizacji. Specjaliści z firmy WestWind już na etapie projektu pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania. Rozwiązania są proponowane w oparciu o symulacje wykonane specjalistycznym oprogramowaniem.

Przy budowie małych instalacji, w większości przypadków, głównym celem jest obniżenie opłat za energię elektryczną. W takim wariancie ważne jest aby określić jakie zużycie energii ma gospodarstwo lub dom na którym będziemy budować instalację fotowoltaiczną. Ważne jest, aby też określić o jakiej porze dnia mamy największy pobór energii elektrycznej.

Znając powyższe dane można określić wielkość instalacji, a co za tym idzie, ilość modułów fotowoltaicznych z których będzie składał się system PV oraz rozważyć dołączenie dodatkowych komponentów w postaci akumulatorów, lub systemu inteligentnego zarządzania energią elektryczną.

Cena ma znaczenie

Każdy, zarówno instalator jak i przyszły Prosument zwraca uwagę na koszty instalacji. W tym wypadku trzeba uważać, aby nie kupić towaru o niskiej jakości tylko dlatego że jest sprzedawany w atrakcyjnej cenie. Również należy się zastanowić czy warto przepłacać za panel klasy Premium gdzie różnica w produkcji jest wyższa o ok. 5-7%, a cena za taki panel jest wyższa o 15-20%. W takim wypadku okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej tylko się wydłuży.

Jeżeli mamy w planach skorzystanie z dotacji na budowę instalacji fotowoltaicznej, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z regulaminem programu dofinansowań z którego będziemy korzystali. Bardzo często, aby uzyskać dofinansowanie instalacji musi spełnić określone parametry jakościowe tak, aby uzyskać dofinansowanie. Specjaliści z firmy WestWind dobiorą odpowiednie komponenty instalacji i pomogą przygotować wniosek o dofinansowanie

Panele PV wybrane, ale co dalej?

Przy wyborze panelu fotowoltaicznego należy przede wszystkim sprawdzić jak ogniwo pracuje w warunkach słabego nasłonecznienia. W Polsce przez większość roku niebo jest częściowo lub całkowicie zachmurzone, przez co, ilość promieniowania słonecznego docierającego  do modułów jest niższa, co z kolei przekłada się na niższą produkcję energii elektrycznej. Większość producentów zamieszcza na karcie produktu takie informacje z reguły w formie wykresu.

Gwarancja zabezpieczeniem przyszłości instalacji

Ważnym elementem jest również obsługa posprzedażowa. Kupując produkty firm które mają swoich autoryzowanych przedstawicieli na terenie Polski mamy pewność, że w przypadku wystąpienia wad produktu będziemy mieli się do kogo zgłosić lub komu zlecić wymianę gwarancyjną paneli fotowoltaicznych. Warto jest również wypytać o referencje, lub informacje o wybudowanych instalacjach.

Wybór modułu to jedna z kluczowych decyzji, przed jej podjęciem warto zasięgnąć porady u specjalisty tym bardziej, że w większości przypadków taka rozmowa nic nie kosztuje, a pozwala wstępnie zweryfikować kompetencje potencjalnego sprzedawcy lub instalatora.

Firma WestWind służy pomocą zarówno przy wyborze typu instalacji fotowoltaicznej, jak i doborze odpowiednich komponentów, które zagwarantują bezproblemowe przyłączenie takiej instalacji, oraz bezawaryjną pracę wszystkich urządzeń.