Aukcje dla pływających elektrowni fotowoltaicznych

W listopadzie Portugalia stała się kolejnym krajem europejskim, który zrezygnował z produkcji energii w elektrowniach węglowych. Zmniejszenie czy likwidacja, ilości energii z paliw kopalnych wymaga uzupełnienia zapotrzebowania z innych źródeł. Nową kluczową technologią zapewniającą Portugalczykom energię elektryczną mają być panele fotowoltaiczne, w tym również te budowane na zbiornikach wodnych.

fotowoltaika na wodzie

Portugalia może się pochwalić nową farmą fotowoltaiczną, która jest jedną z największych w Europie. Zlokalizowana jest na południu kraju, w pobliży miasta Faro. Elektrownia PV ma moc 220 MW, składa się z 660 tys. paneli fotowoltaicznych rozmieszczonych na 320 hektarach. Dzięki doskonałym warunkom panującym na południu Portugalii produkcja może osiągnąć nawet 320 MWh w skali roku. Elektrownię zrealizowano bez subsydiów oraz rządowych gwarancji sprzedaży energii.

W Portugalii jak dotąd przeprowadzono dwie aukcje dla gruntowych farm fotowoltaicznych. Obecnie pojawił się pomysł instalowania paneli fotowoltaicznych na zbiornikach wodnych. Z tego też powodu Portugalczycy jako pierwsi w Europie zdecydowali się na ogłoszenie aukcji na farmy fotowoltaiczne umieszone na platformach pływających.

Inwestorzy mogą zaoferować energię o łącznej mocy szacowanej na 263 MW. Instalacje mogą powstać na siedmiu zbiornikach wodnych. Decydującym kryterium o prawie do zagospodarowania zbiorników jest wyłącznie cena energii wyprodukowanej dzięki instalacji PV. Wszystkie instalacje mają powstać do roku 2023.

Największa z pływających elektrowni ma mieć moc 100 MW i zostać zlokalizowana na tamie w Alqueva, największym sztucznym zbiorniku na zachodzie Europy.

Aktualnie największa pływająca elektrownia fotowoltaiczna znajduje się w Holandii a jej moc wynosi 41 MW.

Portugalczycy wyznaczyli sobie ambitny cel- do 2050 r. chcą osiągnąć neutralność klimatyczną. Obecnie jednak potencjał wykorzystywania fotowoltaiki w produkcji energii wydaje się niewielki. Dopiero w ostatnim roku osiągnięto moc 1 GW.

 

źródło:

https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/106809/pierwszy-kraj-ue-szykuje-aukcje-tylko-dla-plywajacej-fotowoltaiki