Panele fotowoltaiczne: mono- czy polikrystaliczne?

 panele mono czy polikrystaliczne?

Panele fotowoltaiczne: mono- czy polikrystaliczne?

W ostatnim czasie rynek paneli fotowoltaicznych znacznie się rozrósł, a technologia uległa poprawie. Ogniwa wytwarzane są z mono– lub polikrystalicznego krzemu. Ogniwa polikrystaliczne charakteryzują się jasnoniebieską barwą, często na ich powierzchni widoczne są krawędzie kryształów. Z technologicznego punktu widzenia najczęściej mają kształt kwadratu lub prostokątów. Główną przyczyną ich początkowej dominacji w branży była stosunkowo niska cena w odniesieniu do uzysków energii i sprawność. Wraz z rozwojem technologii OZE, ich miejsce na rynku zaczęły zajmować panele monokrystaliczne. W odróżnieniu od paneli polikrystaliczny charakteryzują się ciemniejsza barwą (czarne ciemnoniebieskie).

Według badania rynku przeprowadzonego na potrzeby raportu “Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” oraz podsumowania analiz produktywności farm PV wykonanych przez IEO wynika, że panele monokrystaliczne cieszyły się w 2019 roku ogromną popularnością i zdecydowanie zdominowały panele polikrystaliczne. Dane zebrane wśród polskich producentów, firm instalatorskich i deweloperów wnoszą, iż panele monokrystaliczne stanowiły aż 80% udziału w krajowym rynku PV. 

Wzrost zainteresowania panele monokrystaliczne zawdzięczają niewielkiej rozbieżności cenowej w stosunku do modułów polikrystalicznych. Jakość oraz estetyka czy powierzchnia jaką klient wykorzystuje są tylko dodatkowymi atutami przekładającymi się na ich wybór. Technologia monokrystaliczna może również pochwalić się szerszym wachlarzem oferowanych modułów m.in. PERC, n-type czy full-black.

Firma WestWind Solar w swoich realizacjach używa paneli monokrystalicznych najlepszych marek dostępnych w branży. Współpracujemy m.in. ze światowym liderem LG, Risen, Aleo Solar czy Amerisolar.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi realizacjami.

Źródło: teraz-srodowisko.pl