Nowy moduł fotowoltaiczny 680 W od europejskiego producenta

Rewolucja na rynku energetycznym. Nowe wydajniejsze panele wchodzą na rynek za sprawą włoskiej grupy energetycznej Enel. Moc pojedynczego panelu fotowoltaicznego wniesie aż 680 W. Panele spółki Enel Green Power produkowane są w Europie, w fabryce w Katani, które jest miastem położonym na Sycylii.

Co wyróżnia panele?

Moduły fotowoltaiczne bazują na ogniwach wielozłączowych (Heterojunction, HTJ). Zapewniają wyższą konwersję światła słonecznego w energię elektryczną niż w powszechnych ogniwach PERC.

Czym charakteryzuje się moduł Enel- jest dwustronny i osiąga najwyższą moc na globalnym rynku fotowoltaicznym. Dzięki produkcji energii z tylnej strony modułów nastąpił zysk wyprodukowanej energii o 15-20% w porównaniu do tradycyjnych ogniw. Włosi nie podali jeszcze wszystkich parametrów nowego modelu. Wiadomo natomiast, że będzie mógł on pracować przez co najmniej 30 lat.

Jakie są możliwości produkcyjne?

Fabryka w Katanii rozpocznie produkcję paneli 680 W w roku 2023. Dotychczasowa zdolność produkcyjna fabryki umożliwia produkcję modułów o mocy 200 MW.

Docelowa wydajność w 2024 r. ma pozwalać na produkcję modułów o łącznej mocy 3 GW. Fabryka ma rozwinąć się dzięki środkom otrzymanym z Unii Europejskiej w kwocie 118 mln euro. Całkowity koszt rozbudowy zakładu szacuje się na 600 mln euro. Wielkość kwoty zapewnia pełną automatyzację fabryki, która pozwoli na pracę 24 godzinną przez 365 dni w roku.

Źródło:

https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/109046/nowy-modul-fotowoltaiczny-680-w-od-europejskiego-producenta