Już dzisiaj aukcje!

Aukcje OZE 

Do podziału jest 11,76 TWh energii elektrycznych o wartości nawet  4 527 mld zł. Budżet jest wyższy niż przed rokiem o ponad 0,3 mld zł.  Według przewidywań Ministerstwa Klimatu w tej aukcji wsparciem mają zostać objęte instalacje fotowoltaiczne.  Prawdopodobnie nie wszystkie zwycięskie projekty będą miały moc 1 MW. Realne zatem będzie objecie wsparciem ok 800 elektrowni fotowoltaicznych.

Według zebranych danych przez Instytut Energii Odnawialnej w tegorocznej aukcji mogą wystartować inwestorzy, którym nie udało się przystąpić do aukcji w 2019 roku. Takie projekty liczą łącznie ok 250 MW. W obecnym roku jest dużo więcej nowy projektów. Od początku roku wydano ponad 1600 warunków przyłączeniowych na łączną moc ponad 1400 MW. Warunkiem przystąpienia do aukcji nie jest tylko uzyskanie przyłączenia, należy również posiadać pozwolenie na budowę. Tych z kolei przybywa mniej.

Aukcje OZE

Koszyk powyżej 1 MW

Dla projektów powyżej 1 MW przewidziana była inna aukcja, którą w zeszłym tygodniu przeprowadził Urząd Regulacji Energetyki. W tej aukcji zapewne większym powodzeniem będą cieszyć się projekty wiatrowe, jednak wsparcia powinno wystarczyć również dla projektów fotowoltaicznych. W najbliższych dniach zapewne poznamy rezultat aukcji.

Rynek PV dla instalacji o mocy powyżej 1MW również rozwijał się dynamicznie w 2020 roku. Według danych IEO wydano ponad  150 warunków przyłączenia na niemal 1400 MW.

Z niecierpliwością czekamy na dalszy rozwój oraz rozstrzygnięcie przeprowadzonych aukcji.

Źródło: gramwzielone.pl