Czym jest system on grid i off grid?

On grid i off grid to powszechnie stosowane systemy dedykowane dla instalacji fotowoltaicznych. Zasadniczą różnicą pomiędzy nimi jest fakt, że system on grid jest zintegrowany z siecią zakładu energetycznego, natomiast system off grid nie jest wpinany do

on grid i off grid

 

Jak działa system on grid?

On grid jest systemem najczęściej występujący w Polsce. Instalacja jest połączona z siecią energetyczną. Energia, która nie jest zużywana na bieżąco jest kierowana do sieci jako nadwyżka. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna produkuje zbyt mało prądu, istnieje możliwość odebrania z zakładu energetycznego oddanej wcześniej energii. W przypadku instalacji o mocy ≤10 kWp możemy odebrać 80% oddanej energii a w przypadku instalacji o mocy ≥ 10 kWp i ≤ 50 kWp 70% tejże. System ten nie jest niezależny, w przypadku awarii zakładu elektrycznego falownik odłącza panele fotowoltaiczne ze względów bezpieczeństwa. Koszty budowy rozwiązania on grid są tańsze, ponieważ nie trzeba instalować dodatkowych sprzętów.

System off grid- czy magazynowanie energii działa?

System off grid polega na magazynowaniu energii, bez konieczności przesyłania nadprodukcji energii do zakładu energetycznego. Niewykorzystana energia magazynowana jest w domowym magazynie i można ją wykorzystać w późniejszym czasie. To rozwiązanie daje większą niezależność, jest przydatne szczególnie w miejscach, gdzie zdarzają się długie przerwy w dostawie prądu.

Ze względu na przeciążenie sieci dodatkową energią z mikroinstalacji przewiduje się, że system ten zacznie być coraz częściej stosowany w Polsce.

Należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem instalacja musi zostać podpięta do sieci.